Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zn. Mladí a nezaměstnaní

11. 06. 2012 10:06:33
Evropa se v současné době potýká s řadou problémů. Jedním z nejzávažnějších je rostoucí míra nezaměstnanosti, a to zejména mezi mladými lidmi. Nejvíce se tato skutečnost projevuje mezi státy jižní Evropy. V Portugalsku a Itálii dosahuje míra nezaměstnanosti mezi mladými lidmi 30% a ve Španělsku pak dokonce 50%. Naopak relativně nízká míra nezaměstnanosti mezi mladými lidmi je v Rakousku, Nizozemsku či Německu. V Německu je nezaměstnanost mezi mladými pouhých 7,8% a zároveň i celková nezaměstnanost je zde nejnižší za posledních 20 let.

V České republice došlo v současnosti, díky sezonním pracím, k mírnému poklesu nezaměstnanosti na 8,2%. Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi je nezaměstnanost v České republice relativně nízká a to i v době krizí ovlivněnou ekonomikou a stále poměrně málo flexibilním trhem práce. Nebezpečí vysoké míry nezaměstnanosti mezi mladými lidmi však hrozí i České republice, kde dosahuje téměř 20%.


Nezaměstnanost mezi mladými lidmi je v Evropě nejvyšší od roku 1980. Mladí lidé řeší nezaměstnanost tím, že raději studují, než by se potýkali s nezaměstnaností na trhu práce. Je tedy třeba se podrobněji podívat na systém vzdělávání a více propojit studium s praxí v konkrétním podniku. Právě prostřednictvím systému duálního vzdělávání, který propojuje školy s podnikovou praxí, Německo úspěšně bojuje s nezaměstnaností mezi mladými lidmi. Po větším propojení škol s podnikovou praxí dlouhodobě volají i české firmy. Systém duálního vzdělávání poskytne firmám ideální možnost vyškolit si své budoucí zaměstnance během studia s nižšími náklady. Tento přístup se jeví jako ideální v době, kdy firmy škrtají a méně investují do svých zaměstnanců. Vždyť právě kvalitní a zkušení zaměstnanci jsou základem úspěchu každé firmy.


Vedle investic do zaměstnanců je nezbytné podpořit i pohyb pracovní síly. K pohybu kapitálu mezi firmami či státy dochází rychle a nepřetržitě. Tento tlak po rychlosti a pružnosti je vyvíjen i na práci. Pracovní síla je však specifickým výrobním faktorem. Nikdy nebude schopna reagovat tak pružně a rychle jako kapitál. Přesto je třeba alespoň trochu potlačit nechuť Evropanů stěhovat se za prací, alespoň v rámci jednotlivých národních států. Zde se nachází příležitost právě pro mladé Evropany, kteří jsou aktivnější a flexibilnější než předchozí generace.


Mladé lidi je třeba nasměrovat do nových a perspektivních odvětví. Nastupující pracovní síla bude muset do budoucna počítat s vysokou mírou konkurence a častější nutností rekvalifikace. Identifikovat se s prací tak bude pro nastupující generaci mnohem obtížnější. Spolu s měnícím se světem kolem nás je však přirozené, že určitých změn doznává i pracovní trh.


Evropa jako kontinent stárne. K dispozici je tak stále méně práceschopného obyvatelstva. Zároveň však není pro aktivní mladé práceschopné lidi dostatek pracovních míst. Bude-li tento trend pokračovat, tak brzy v Evropě nebude pracovat opravdu nikdo. Přitom základem stability jakéhokoli systému je stabilní trh práce. Pouze kvalitní a zkušená pracovní síla v expedujících a perspektivních odvětvích nám může zajistit trvale udržitelnou budoucnost.

Autor: Miroslav Jeník | pondělí 11.6.2012 10:06 | karma článku: 8.03 | přečteno: 861x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Vrba

Horor na horách, aneb jak jsem se málem ztratil.

Prostě jsem se ztratil a plně si zatím stojím. Vím, že to není úplně „IN“, protože dneska frčí dělat ze sebe odborníka ve všem a na vše. Já si ale spíše lebedím ve všech svých nedokonalostech a nedostatcích.

20.9.2017 v 18:30 | Karma článku: 8.89 | Přečteno: 152 | Diskuse

Iva Apanasenková

Střet generací i kultur v Praze na Jiřáku

Pokud právě teď budete procházet náměstím Jiřího z Poděbrad v Praze, zažijete euforii ze střetu různých světů. Živo, radost, hudba, staří, mladí, děti, farmáři, maminky s kočárkama, Češi, cizinci.... Žádný problém.

20.9.2017 v 16:45 | Karma článku: 16.04 | Přečteno: 383 | Diskuse

Pavel Hruban

Duchovní otec mnohých

Svatý Pio z Pietrelciny je muž, který, ačkoli nikdy neopustil svůj klášter, ovlivnil a stále ovlivňuje spousty lidí.

20.9.2017 v 15:21 | Karma článku: 11.73 | Přečteno: 202 | Diskuse

Lukáš Fürst

Zajímám se o budoucnost

Touto myšlenkou jsem se nechal inspirovat od osobnosti, které si velmi vážím. "Zajímám se o budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života." Charlie Chaplin

20.9.2017 v 15:05 | Karma článku: 8.14 | Přečteno: 158 | Diskuse

Jana Slaninová

Snadný terč: stáří není jen noblesa a důstojnost

Vychovaná jsem v úctě ke stáří. Staří lidé jsou bytosti, které mají za sebou kus života i práce a ve tvářích mají vepsané radosti i strasti. O to horší překvapení bývá, když jsou tito lidé zjevně zlí.

20.9.2017 v 13:21 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 1149 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 805
Ekonom a politik


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.