Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zn. Mladí a nezaměstnaní

11. 06. 2012 10:06:33
Evropa se v současné době potýká s řadou problémů. Jedním z nejzávažnějších je rostoucí míra nezaměstnanosti, a to zejména mezi mladými lidmi. Nejvíce se tato skutečnost projevuje mezi státy jižní Evropy. V Portugalsku a Itálii dosahuje míra nezaměstnanosti mezi mladými lidmi 30% a ve Španělsku pak dokonce 50%. Naopak relativně nízká míra nezaměstnanosti mezi mladými lidmi je v Rakousku, Nizozemsku či Německu. V Německu je nezaměstnanost mezi mladými pouhých 7,8% a zároveň i celková nezaměstnanost je zde nejnižší za posledních 20 let.

V České republice došlo v současnosti, díky sezonním pracím, k mírnému poklesu nezaměstnanosti na 8,2%. Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi je nezaměstnanost v České republice relativně nízká a to i v době krizí ovlivněnou ekonomikou a stále poměrně málo flexibilním trhem práce. Nebezpečí vysoké míry nezaměstnanosti mezi mladými lidmi však hrozí i České republice, kde dosahuje téměř 20%.


Nezaměstnanost mezi mladými lidmi je v Evropě nejvyšší od roku 1980. Mladí lidé řeší nezaměstnanost tím, že raději studují, než by se potýkali s nezaměstnaností na trhu práce. Je tedy třeba se podrobněji podívat na systém vzdělávání a více propojit studium s praxí v konkrétním podniku. Právě prostřednictvím systému duálního vzdělávání, který propojuje školy s podnikovou praxí, Německo úspěšně bojuje s nezaměstnaností mezi mladými lidmi. Po větším propojení škol s podnikovou praxí dlouhodobě volají i české firmy. Systém duálního vzdělávání poskytne firmám ideální možnost vyškolit si své budoucí zaměstnance během studia s nižšími náklady. Tento přístup se jeví jako ideální v době, kdy firmy škrtají a méně investují do svých zaměstnanců. Vždyť právě kvalitní a zkušení zaměstnanci jsou základem úspěchu každé firmy.


Vedle investic do zaměstnanců je nezbytné podpořit i pohyb pracovní síly. K pohybu kapitálu mezi firmami či státy dochází rychle a nepřetržitě. Tento tlak po rychlosti a pružnosti je vyvíjen i na práci. Pracovní síla je však specifickým výrobním faktorem. Nikdy nebude schopna reagovat tak pružně a rychle jako kapitál. Přesto je třeba alespoň trochu potlačit nechuť Evropanů stěhovat se za prací, alespoň v rámci jednotlivých národních států. Zde se nachází příležitost právě pro mladé Evropany, kteří jsou aktivnější a flexibilnější než předchozí generace.


Mladé lidi je třeba nasměrovat do nových a perspektivních odvětví. Nastupující pracovní síla bude muset do budoucna počítat s vysokou mírou konkurence a častější nutností rekvalifikace. Identifikovat se s prací tak bude pro nastupující generaci mnohem obtížnější. Spolu s měnícím se světem kolem nás je však přirozené, že určitých změn doznává i pracovní trh.


Evropa jako kontinent stárne. K dispozici je tak stále méně práceschopného obyvatelstva. Zároveň však není pro aktivní mladé práceschopné lidi dostatek pracovních míst. Bude-li tento trend pokračovat, tak brzy v Evropě nebude pracovat opravdu nikdo. Přitom základem stability jakéhokoli systému je stabilní trh práce. Pouze kvalitní a zkušená pracovní síla v expedujících a perspektivních odvětvích nám může zajistit trvale udržitelnou budoucnost.

Autor: Miroslav Jeník | pondělí 11.6.2012 10:06 | karma článku: 8.03 | přečteno: 861x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Milan Šupa

Člověče otevři oči! Příroda k tobě promlouvá!

Existují lidé kteří tvrdí, že mechanismus fungování přírody je řízen určitým druhem vědomé inteligence. Že prostě vše, co se v přírodě děje se neděje jen tak samo od sebe. Stojí za tím inteligence a ta to spravuje.

25.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Libuse Palkova

Bylo soužití Židů a Arabů vždycky tak problematické?

Strašné události, ke kterým došlo v posledních dnech v Izraeli , vedou každého slušného člověka, kterému se hnusí násilí, k zamyšlení: Vždycky se muslimové s židy takhle nenáviděli?

25.7.2017 v 8:25 | Karma článku: 10.99 | Přečteno: 507 | Diskuse

Jana Slaninová

Nepřirozené věci: rodičovská práva gayů

Koutkem oka mi zaškubaly diskuze o tom, co je v přírodě a mezi lidmi přirozené či nikoli. Co vlastně my, zplozenci civilizace, víme o přirozenosti?

25.7.2017 v 8:08 | Karma článku: 22.18 | Přečteno: 825 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Gen. Poslední...a výborný

Gen je jako otisk v kůži navěky, těžko jizvu zamaskujeme. Využijeme-li možnost, i to se trochu dá. Jsou však otisky, které jsou požehnáním a jizva ozdobou. Gen je daný. Anebo vytvořený. Třeba Fero Fenič i Břetislav Rychlík to umí

25.7.2017 v 1:04 | Karma článku: 16.14 | Přečteno: 556 | Diskuse

Ladislav Jílek

Šarbel Machlúf

Většině lidí to jméno asi nic neříká. Je to poustevník, který žil v 19. Století v Libanonu. Je uctíván jako světec a dnes je jeho svátek.

24.7.2017 v 21:30 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 183 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 805
Ekonom a politik

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.