Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaderná energie garantuje stabilní dodávky elektřiny

15. 08. 2012 11:00:47
V Evropě se již příliš dlouho hovoří o společné energetické koncepci a o nutnosti spoluzodpovědnosti. Doposud však bez hmatatelných výsledků. Podobně jako se dlouho neřešily otázky předlužených státních rozpočtů některých států EU, nyní se odkládají i nepříjemné energetické otázky ohledně budoucích zdrojů energie a přenosových soustav. Zadluženým státům byla se značným zpožděním naordinovaná terapie úspor. Oblast energetiky je však mnohem složitější a komplexnější. Elektrárnu v případě potřeby nepostavíme ze dne na den. Pro výstavbu elektrárny je potřeba několik let plánovacího, schvalovacího a testovacího procesu. Z tohoto pohledu lze aktuálně předloženou vládní energetickou koncepci ocenit jako prozíravý dokument.

Na cestě k soběstačnosti

Na výsledku v podobě stabilních dodávek elektřiny za přijatelné ceny se jistě shodneme všichni napříč politickým spektrem, i spolu s nejrůznějšími zájmovými sdruženími. To co nás rozděluje, jsou názory na konkrétní kroky, které k dosažení tohoto cíle povedou. Ministerstvo průmyslu a obchodu si jako prostředek k dosažení tohoto cíle zvolilo jadernou energii, jejíž podíl v energetickém mixu má v roce 2040 vzrůst na 30-35%. Ministerstvem aktualizovaná Státní energetická koncepce dále počítá s postupným uzavíráním dosluhujících tepelných elektráren a samozřejmě s využitím všech druhů zdrojů energie ve zdrojovém mixu včetně energie z obnovitelných zdrojů.

Česká republika tak má velkou ambici dosáhnout ve výrobě elektrické energie soběstačnosti. Právě jaderná energie nám tuto nezávislost umožní. Již nyní jsou posuzovány nabídky na stavbu dvou nových bloků jaderné elektrárny Temelín a na významu tomuto projektu přidávají i vedoucí představitelé státu, jak dokládá i červencová návštěva prezidenta Václava Klause v jižních Čechách.

Energetické koncepce většiny evropských států počítají v budoucnosti s dovozem elektrické energie. Bohužel už však neříkají, odkud budou tuto elektřinu dovážet. Česká republika volí nejen jádro, ale spolu s ním zejména energetickou nezávislost postavenou na reálném základě.

Vícenáklady musí nést dodavatelé

O stavbu nových bloků jaderné elektrárny Temelín se ucházejí tři dodavatelé a to konkrétně z USA, Francie a Ruské federace. Rozhodujícím kritériem v rámci stavby těchto bloků Temelína bude stanovení maximální a konečné ceny, aby se zabránilo předražení celé zakázky. Na celém světě jsme totiž svědky toho, že se stavby jaderných elektráren postupně prodražují. Bude na státu a jeho zodpovědných zástupcích, aby zajistili, že náklady nad stanovenou cenu ponese dodavatel zakázky.

Česká republika si v tuto chvíli zvolila jako hlavní přístupovou cestu k energii jádro. V žádném případě to však neznamená, že se zříká dalších, například obnovitelných zdrojů. Finální řešení musí být vyvážené a komplexní a teze v aktuálně diskutované energetické koncepci k takovému řešení jednoznačně směřují.

Autor: Miroslav Jeník | středa 15.8.2012 11:00 | karma článku: 13.41 | přečteno: 749x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Milan Šupa

Člověče otevři oči! Příroda k tobě promlouvá!

Existují lidé kteří tvrdí, že mechanismus fungování přírody je řízen určitým druhem vědomé inteligence. Že prostě vše, co se v přírodě děje se neděje jen tak samo od sebe. Stojí za tím inteligence a ta to spravuje.

25.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Libuse Palkova

Bylo soužití Židů a Arabů vždycky tak problematické?

Strašné události, ke kterým došlo v posledních dnech v Izraeli , vedou každého slušného člověka, kterému se hnusí násilí, k zamyšlení: Vždycky se muslimové s židy takhle nenáviděli?

25.7.2017 v 8:25 | Karma článku: 10.99 | Přečteno: 507 | Diskuse

Jana Slaninová

Nepřirozené věci: rodičovská práva gayů

Koutkem oka mi zaškubaly diskuze o tom, co je v přírodě a mezi lidmi přirozené či nikoli. Co vlastně my, zplozenci civilizace, víme o přirozenosti?

25.7.2017 v 8:08 | Karma článku: 22.18 | Přečteno: 825 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Gen. Poslední...a výborný

Gen je jako otisk v kůži navěky, těžko jizvu zamaskujeme. Využijeme-li možnost, i to se trochu dá. Jsou však otisky, které jsou požehnáním a jizva ozdobou. Gen je daný. Anebo vytvořený. Třeba Fero Fenič i Břetislav Rychlík to umí

25.7.2017 v 1:04 | Karma článku: 16.14 | Přečteno: 556 | Diskuse

Ladislav Jílek

Šarbel Machlúf

Většině lidí to jméno asi nic neříká. Je to poustevník, který žil v 19. Století v Libanonu. Je uctíván jako světec a dnes je jeho svátek.

24.7.2017 v 21:30 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 183 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 805
Ekonom a politik

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.