Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změna dosavadního způsobu myšlení o energetice

28. 08. 2012 10:45:05
Spolu s německou (anti)jadernou revolucí bude třeba přehodnotit i náš dosavadní způsob myšlení o energetice. Energetický model založen na skutečnosti, že elektřina je vyráběna centrálně v několika velkých elektrárnách, ať již jaderných či uhelných, je nyní díky německé jaderné revoluci zpochybňován. Spolu s centrální výrobou elektřiny jsou v ohrožení i obchodní plány a zisky velkých energetických společností. Žádná revoluce není bez následků či případných obětí.

Decentralizovaný energetický model

Nový německý energetický systém by se měl skládat z mnoha decentralizovaných, technologicky inteligentních a vzájemně propojených obnovitelných zdrojů energie z větru, slunce, vody či biomasy. V záloze by pak mělo zůstat několik uhelných elektráren. Budou však tyto zdroje a jimi vygenerovaná elektrická energie postačující pro největší evropskou ekonomiku?

To zatím nevíme. To, co víme, je skutečnost, že současných 17 německých jaderných elektráren vykazuje zisk kolem 4 miliard eur a obrat 7,5 miliard eur. A tato čísla budou, spolu s jadernými elektrárnami, minulostí. Dočasně, před úplným přechodem na obnovitelné zdroje, bude tento výpadek pokryt uhelnými elektrárnami. Uhelné elektrárny však, na rozdíl od jaderných, produkují emise CO2. Do hry čísel tak vstupuje položka v podobě emisních povolenek. Na povolenkách bude muset uhelné odvětví zaplatit 4,2 miliard eur ročně již od příštího roku, což jsou finance, které podstatně ovlivňují hospodářské výsledky energetických firem.

Němečtí energetičtí obři

Pozorně je zkoumají především čtyři největší německé energetické společnosti: E.ON, RWE, Vattenfall a EnBW. Tyto společnosti ovládají více než 80% německého trhu s energiemi. Do nedávna ještě do obnovitelných zdrojů a nových technologií příliš neinvestovaly, alespoň ne přímo v Německu. Proč také, když jejich zisky z jádra a uhlí byly více než přiměřěné. Situace se však změnila a investice do obnovitelných zdrojů započaly.

Německé rozhodnutí odchodu od jádra se tak stává kromě politického i ekonomickým rozhodnutím. Více se investuje do využívání obnovitelných zdrojů energie a vývoje nových technologií, což mění obchodní plány energetických společností. Strašákem pro všechny je číslo 3 800, což je v km vyjádřená délka přenosové soustavy, kterou je potřeba co nejdříve vybudovat. Výstavba nových přenosových sítí se zpožďuje a investorům hrozí velké ztráty. Příkladem je investice společnosti RWE do stavby větrných farem na severu Německu a zpožďující se stavba vládou slíbené rozvodné sítě.

Politický a ekonomický úspěch

K dosažení energetického úspěchu bude muset Německo zvítězit na dvou úrovních, politické a ekonomické. Německé politické rozhodnutí vlády o odchodu od jádra a jeho podpora občanů je jedna věc. Samotná realizace a ekonomický úspěch je pak věcí druhou, neméně podstatnou. Případný nový energetický model musí prokázat svoji ekonomickou životaschopnost, funkčnost a dlouhodobou udržitelnost.

Autor: Miroslav Jeník | úterý 28.8.2012 10:45 | karma článku: 13.46 | přečteno: 1872x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Milan Šupa

Člověče otevři oči! Příroda k tobě promlouvá!

Existují lidé kteří tvrdí, že mechanismus fungování přírody je řízen určitým druhem vědomé inteligence. Že prostě vše, co se v přírodě děje se neděje jen tak samo od sebe. Stojí za tím inteligence a ta to spravuje.

25.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Libuse Palkova

Bylo soužití Židů a Arabů vždycky tak problematické?

Strašné události, ke kterým došlo v posledních dnech v Izraeli , vedou každého slušného člověka, kterému se hnusí násilí, k zamyšlení: Vždycky se muslimové s židy takhle nenáviděli?

25.7.2017 v 8:25 | Karma článku: 10.99 | Přečteno: 507 | Diskuse

Jana Slaninová

Nepřirozené věci: rodičovská práva gayů

Koutkem oka mi zaškubaly diskuze o tom, co je v přírodě a mezi lidmi přirozené či nikoli. Co vlastně my, zplozenci civilizace, víme o přirozenosti?

25.7.2017 v 8:08 | Karma článku: 22.18 | Přečteno: 825 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Gen. Poslední...a výborný

Gen je jako otisk v kůži navěky, těžko jizvu zamaskujeme. Využijeme-li možnost, i to se trochu dá. Jsou však otisky, které jsou požehnáním a jizva ozdobou. Gen je daný. Anebo vytvořený. Třeba Fero Fenič i Břetislav Rychlík to umí

25.7.2017 v 1:04 | Karma článku: 16.14 | Přečteno: 556 | Diskuse

Ladislav Jílek

Šarbel Machlúf

Většině lidí to jméno asi nic neříká. Je to poustevník, který žil v 19. Století v Libanonu. Je uctíván jako světec a dnes je jeho svátek.

24.7.2017 v 21:30 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 183 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 805
Ekonom a politik

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.