Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lze na české politické scéně zajistit klid?

12. 09. 2012 10:29:43
Klid na české politické scéně by dnes hledal málokdo. Namísto snahy o dosažení konsensu a konstruktivní práci převládá na české politické scéně neustálý boj. Je únavný a vyčerpávající a zaměstnává většinu politiků na plný úvazek. Na splnění předvolebních slibů pak nezbývá čas. Pracovní “nečinnost” spolu s korupčními kauzami vytvářejí obraz pro společnost dosti děsivý. Tento obraz by jistě nebyl vydražen částkou, které letos dosáhl obraz Františka Kupky.

Díky neustálým střetům, ať již více či méně věcných, jsou za původ všeho zla a příkoří označeni právě účastníci těchto bojů – tj. politici, především pak poslanci. Na každého politika, poslance, či dokonce podporovatele té či oné politické strany, je automaticky hleděno jako na potencionálního zloděje. Atmosféra nedůvěry a permanentně špatné nálady na politické scéně je všudypřítomná a české parlamentní demokracii rozhodně nepomáhá.

Politik může za všechno zlé

Politici jednoduše nesou odpovědnost za všechno, co nefunguje. Přečteme-li si jakýkoli denní tisk, tak se v této skutečnosti jen utvrdíme. Rozhodně nás politiky a poslance nezbavuji odpovědnosti vůči veřejnosti. Žádný politik však nikdy nebude schopen zajistit 100% spokojenost všech občanů. Každé rozhodnutí s sebou nese skupinu nespokojených. A politika je plná rozhodnutí. Zcela oprávněně jsou však politici pod palbou veřejnosti a médií v korupčních kauzách. Korupci tolerovat nelze!

Možná někdo neuvěří, ale i v českém politickém prostředí, ať již v parlamentu, či v rámci členské základny jednotlivých stran, jsou slušní a pracující lidé. Být členem politické strany není něco, za co by se měli občané stydět. Prohloubení demokratické kontroly politického systému by však mohlo přispět ke zlepšení situace a tím i pohledu na nás politiky.

Řešení v podobě lidového vládnutí

Nabízí se zde možnost většího prostoru pro referendum. Vzorem nám může být Švýcarsko, kde referendum více než zdomácnělo. Ve Švýcarsku se rozhoduje na dvou úrovních. Na té první rozhoduje vláda v konsensu, a poté v lidovém hlasování občané v podobě referenda. Právě posílení prvků přímé demokracie přiblíží nás politiky občanům. Větší důraz na prvky přímé demokracie však může fungovat jen v odpovědné a občansky uvědomělé společnosti. Ve Švýcarsku tento systém funguje po několik století. Parlamentní demokracie v Česku však existuje s velkou mezerou dvě desetiletí.

Základem tak musí být právě občansky uvědomělá společnost, která podporuje investice do vzdělání, buduje kvalitní státní instituce a garantuje právní prostředí. Možnost občanů rozhodovat o významných otázkách země pak přispívá ke sblížení politiků s občanskou společností, vede ke “zlidštění” politiků a poslanců v očích občanů a směřuje i ke shodě a většímu klidu na politické scéně.

Autor: Miroslav Jeník | středa 12.9.2012 10:29 | karma článku: 7.25 | přečteno: 617x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Milan Šupa

Člověče otevři oči! Příroda k tobě promlouvá!

Existují lidé kteří tvrdí, že mechanismus fungování přírody je řízen určitým druhem vědomé inteligence. Že prostě vše, co se v přírodě děje se neděje jen tak samo od sebe. Stojí za tím inteligence a ta to spravuje.

25.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Libuse Palkova

Bylo soužití Židů a Arabů vždycky tak problematické?

Strašné události, ke kterým došlo v posledních dnech v Izraeli , vedou každého slušného člověka, kterému se hnusí násilí, k zamyšlení: Vždycky se muslimové s židy takhle nenáviděli?

25.7.2017 v 8:25 | Karma článku: 10.99 | Přečteno: 507 | Diskuse

Jana Slaninová

Nepřirozené věci: rodičovská práva gayů

Koutkem oka mi zaškubaly diskuze o tom, co je v přírodě a mezi lidmi přirozené či nikoli. Co vlastně my, zplozenci civilizace, víme o přirozenosti?

25.7.2017 v 8:08 | Karma článku: 22.18 | Přečteno: 825 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Gen. Poslední...a výborný

Gen je jako otisk v kůži navěky, těžko jizvu zamaskujeme. Využijeme-li možnost, i to se trochu dá. Jsou však otisky, které jsou požehnáním a jizva ozdobou. Gen je daný. Anebo vytvořený. Třeba Fero Fenič i Břetislav Rychlík to umí

25.7.2017 v 1:04 | Karma článku: 16.14 | Přečteno: 556 | Diskuse

Ladislav Jílek

Šarbel Machlúf

Většině lidí to jméno asi nic neříká. Je to poustevník, který žil v 19. Století v Libanonu. Je uctíván jako světec a dnes je jeho svátek.

24.7.2017 v 21:30 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 183 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 805
Ekonom a politik

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.