Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropské alkoholové opojení a české vystřízlivění

24. 09. 2012 10:25:29
Alkohol, ať se nám to líbí či nikoli, představuje významnou součást našeho sociálního, kulturního a ekonomického života. V Evropě je alkohol vyráběn a spotřebováván po tisíciletí a v minulosti sehrával podstatnou roli v medicíně. Trh s alkoholem byl regulován i tehdy, zejména však z důvodu zajištění veřejného pořádku, nikoli zdraví a bezpečí občanů. Postoj k alkoholu změnila až moderní doba, industrializace a objev silných destilátů. V České republice náš vztah k alkoholu zatím nejvíce ovlivnila tragická úmrtí související s metanolovou kauzou. Český, jinak poměrně tolerantní postoj k alkoholu, pak zvrátila vyhlášená prohibice.

Pruderní Američané, genetika Asiatů a česká pivní duše

Evropa hraje centrální roli na globálním trhu s alkoholem, na Evropu připadá až čtvrtina celosvětové produkce alkoholu a více než polovina světové produkce vína. Význam evropského obchodu s alkoholem dokládá skutečnost, že 70% exportu alkoholu a polovina importu se týká právě Evropy.

Vedle obchodu s alkoholem nejsme v Evropě pozadu ani s jeho konzumací. Evropané přistupují k alkoholu na rozdíl od prudérních Američanů či Asiatů, kteří díky své genetické výbavě pít příliš nemohou, bez větších zábran. Rozdíly v konzumaci typu a množství alkoholu však najdeme i v Evropě. Na severu se pije především pivo, naopak jih Evropy je vyhlášen konzumací vína, a to již během dne. Nejvíce alkoholu se pak vypije v bývalých postsovětských zemích. Důležitou roli alkoholu v Evropě pak dokládá skutečnost, že o vynález vodky se dodnes přou Poláci, Ukrajinci a Rusové.

Pivo je duší většiny Čechů, ale bohužel nejen pro jeho vynikající chuť jsme nyní v Evropě známí. Puritáni se z nás Čechů zřejmě nikdy nestanou a naši genetickou výbavu jistě také nezměníme. S alkoholem se bude naše tělo schopno i nadále poměrně obstojně vypořádat. Náš příliš benevolentní přístup k alkoholu se nám však nevyplatil a současná prohibice po řadě tragických úmrtí je na místě.

S alkoholem v bezpečí?

Náš vztah k alkoholu a chování spotřebitelů se vyvíjí spolu se společenskými a ekonomickými změnami. Zdravotní a sociální dopady alkoholu se zvětšují a je třeba na ně včas a efektivně reagovat. Posílení společenského povědomí v podobě prevence se jeví jako nejlevnější a nejúčinnější prostředek, zároveň však prostředek nejvíce zanedbávaný. Vedle prevence je třeba, aby stát prostřednictvím zákona posílil ochranu spotřebitelů, omezil daňové úniky a zabránil nelegální výrobě lihu.

V liberálních zemích, mezi které patří i Česká republika, lze koupit tvrdý alkohol ve smíšených obchodech i stáncích. V anglosaských zemích či ve Skandinávii ho lze koupit pouze na předem vyhrazených místech. Ve spojitosti s metanolovou kauzou se však uvažuje, že i v České republice by byly na prodej tvrdého alkoholu nově udíleny licence.


Ať již bude strategie omezující alkohol jakákoli, v podobě licencí či prevence, bude vždy vyžadovat důslednou kontrolu a dodržování. Jen pak bude „konzumace alkoholu bezpečná“.

Autor: Miroslav Jeník | pondělí 24.9.2012 10:25 | karma článku: 7.54 | přečteno: 663x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Milan Šupa

Člověče otevři oči! Příroda k tobě promlouvá!

Existují lidé kteří tvrdí, že mechanismus fungování přírody je řízen určitým druhem vědomé inteligence. Že prostě vše, co se v přírodě děje se neděje jen tak samo od sebe. Stojí za tím inteligence a ta to spravuje.

25.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Libuse Palkova

Bylo soužití Židů a Arabů vždycky tak problematické?

Strašné události, ke kterým došlo v posledních dnech v Izraeli , vedou každého slušného člověka, kterému se hnusí násilí, k zamyšlení: Vždycky se muslimové s židy takhle nenáviděli?

25.7.2017 v 8:25 | Karma článku: 10.99 | Přečteno: 507 | Diskuse

Jana Slaninová

Nepřirozené věci: rodičovská práva gayů

Koutkem oka mi zaškubaly diskuze o tom, co je v přírodě a mezi lidmi přirozené či nikoli. Co vlastně my, zplozenci civilizace, víme o přirozenosti?

25.7.2017 v 8:08 | Karma článku: 22.18 | Přečteno: 825 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Gen. Poslední...a výborný

Gen je jako otisk v kůži navěky, těžko jizvu zamaskujeme. Využijeme-li možnost, i to se trochu dá. Jsou však otisky, které jsou požehnáním a jizva ozdobou. Gen je daný. Anebo vytvořený. Třeba Fero Fenič i Břetislav Rychlík to umí

25.7.2017 v 1:04 | Karma článku: 16.14 | Přečteno: 556 | Diskuse

Ladislav Jílek

Šarbel Machlúf

Většině lidí to jméno asi nic neříká. Je to poustevník, který žil v 19. Století v Libanonu. Je uctíván jako světec a dnes je jeho svátek.

24.7.2017 v 21:30 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 183 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 805
Ekonom a politik

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.