Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nezaměstnanost může zkrotit podpora malých a středních podniků

6. 03. 2013 11:16:26
Jak zvládnout armádu nezaměstnaných? Odpověď je jednoduchá, vytvořme nová pracovní místa a dejme lidem práci. Zabráníme tak sociální a politické nestabilitě. Realita je však o poznání komplikovanější, jak už to tak bývá. Přesto jsem přesvědčen, že například cílená podpora malých a středních podniků může rostoucí nezaměstnanost pomoci zkrotit.
V období ekonomické stagnace, kdy se firmy spíše snaží o přežití, než o tvorbu nových pracovních příležitostí, je obtížné nejen nové pracovní místo získat, ale zároveň si ho i udržet. Nezaměstnanost tak dosahuje nejen v České republice, ale i v Evropě jednoho pomyslného vrcholu za druhým a armáda nezaměstnaných postupně nabírá na síle.
Tuto skutečnost pak dokazují následující čísla. V únoru 2008, před nástupem finanční krize, byla nezaměstnanost v eurozóně 7,2 %. V listopadu 2012 však již vzrostla na 11,8 %. Tento trend kopíruje i ČR, kde nezaměstnanost v prosinci 2012 vystoupala až k 9,4 %. Přitom ve stejném období v roce 2008 byla nezaměstnanost v ČR na úrovni 6 %. Tato čísla přece musí rozpálit každého i v tomto zimním období.
Za příčinu růstu nezaměstnanosti lze bezesporu považovat nástup finanční a dluhové krize. Ne že bychom si do té doby žili v Evropě bez problémů, ale nezaměstnanost nás tenkrát až tak nepálila. Jak nyní snížit nezaměstnanost a vrátit její čísla alespoň na úroveň roku 2008? Anebo je vysoká míra nezaměstnanosti budoucností Evropy? Jako politik a Evropan se s tímto odmítám ztotožnit.
Bez vyváženého národního hospodaření a zdravého stavu veřejných financí to však nepůjde. Jakkoli se mohou některá vládní opatření jevit jako příliš tvrdá, z dlouhodobého hlediska, i vzhledem k boji s nezaměstnaností, jsou nezbytná. Chceme-li však úspěšně bojovat s nezaměstnaností, nestačí pouze brzdit výdaje a škrtat. Je třeba udělat krok vřed.
Pro mě je tím krokem cílená podpora malých a středních podniků. Podpora velkých, zejména nadnárodních firem, na úkor těch malých, musí skončit. Doby, kdy rychlým a jednoduchým řešením pro vznik nových pracovních míst bylo získat velkého investora, jsou pryč. Řada velkých firem v současnosti přesouvá své závody a výrobny dál na východ za levnější pracovní silou a tím logicky ubývá pracovních míst.
Podpora tak musí směřovat právě malým a středním firmám, které v ČR působí od revoluce a i do budoucna zde působit budou. Tyto firmy možná tak rychle nevytvoří tolik pracovních míst, na druhou stranu pracovní místa, která generují, jsou stabilního a trvalejšího charakteru. Snížit byrokratickou zátěž, přestat s nesmyslnými regulacemi, či poskytnout daňové úlevy malým a středním podnikům, tak vidím jako klíčové.
Neméně podstatná je podpora zaměstnanosti a odborných znalostí zaměstnanců. Proto vítám projekt „Vzdělávejte se pro stabilitu“, který byl inspirován německým kurzarbeitem. Firma, která nemá dost finanční prostředků či zakázek na to, aby si zaměstnance udržela, ho ještě hned nemusí propustit. Firmy si mohou zažádat o příspěvek na rozvoj a další vzdělávání svých zaměstnanců. Zaměstnanec se bude moci v rámci tohoto projektu po část pracovního týdne vzdělávat a svoji práci si tak udrží.
Boj s nezaměstnaností vidím jako možný, s reálným pozitivním výsledkem. Nicméně již nebude tak „snadný a rychlý“ jak bychom si představovali. Budeme muset jít více do hloubky jednotlivých problémů. A spokojit se s postupnými, zato však trvalými změnami. Jen tak nám členů armády nezaměstnaných ubude a jako celek se stane méně sociálně výbušnou.
Autor: Miroslav Jeník | středa 6.3.2013 11:16 | karma článku: 14.78 | přečteno: 720x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Milan Šupa

Člověče otevři oči! Příroda k tobě promlouvá!

Existují lidé kteří tvrdí, že mechanismus fungování přírody je řízen určitým druhem vědomé inteligence. Že prostě vše, co se v přírodě děje se neděje jen tak samo od sebe. Stojí za tím inteligence a ta to spravuje.

25.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Libuse Palkova

Bylo soužití Židů a Arabů vždycky tak problematické?

Strašné události, ke kterým došlo v posledních dnech v Izraeli , vedou každého slušného člověka, kterému se hnusí násilí, k zamyšlení: Vždycky se muslimové s židy takhle nenáviděli?

25.7.2017 v 8:25 | Karma článku: 10.99 | Přečteno: 507 | Diskuse

Jana Slaninová

Nepřirozené věci: rodičovská práva gayů

Koutkem oka mi zaškubaly diskuze o tom, co je v přírodě a mezi lidmi přirozené či nikoli. Co vlastně my, zplozenci civilizace, víme o přirozenosti?

25.7.2017 v 8:08 | Karma článku: 22.18 | Přečteno: 825 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Gen. Poslední...a výborný

Gen je jako otisk v kůži navěky, těžko jizvu zamaskujeme. Využijeme-li možnost, i to se trochu dá. Jsou však otisky, které jsou požehnáním a jizva ozdobou. Gen je daný. Anebo vytvořený. Třeba Fero Fenič i Břetislav Rychlík to umí

25.7.2017 v 1:04 | Karma článku: 16.14 | Přečteno: 556 | Diskuse

Ladislav Jílek

Šarbel Machlúf

Většině lidí to jméno asi nic neříká. Je to poustevník, který žil v 19. Století v Libanonu. Je uctíván jako světec a dnes je jeho svátek.

24.7.2017 v 21:30 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 183 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 805
Ekonom a politik

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.