Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výdaje na aktivní politiku zaměstnanosti by se měly zvýšit

12. 03. 2013 11:07:25
Podle posledních údajů Úřadu práce ČR bylo ke konci února 2013 bez práce 593 683 lidí, což je o 7 874 více než na konci ledna. Oproti loňskému roku tak přibylo 51 998 nezaměstnaných a podíl nezaměstnanosti dosáhl 8,1%. Podíl výdajů na tzv. aktivní politiku zaměstnanosti k HDP je u nás přitom hluboce pod evropským průměrem.

Zatímco ve většině zemí EU se pohybuje okolo 1 %, v ČR se tento podíl pohybuje pouze kolem 0,1 % hrubého domácího produktu. To je vzhledem k rostoucí míře nezaměstnanosti žalostně málo. Aktivní politiku zaměstnanosti, tedy v podstatě soubor opatření, která pomohou zajistit maximální možnou úroveň zaměstnanosti, přitom právě nyní potřebujeme více než kdy jindy.

Ministerstvo práce a sociálních věcí mělo v poslední době plné ruce práce s řádným vyplácením sociálních dávek. Postarat se o nezaměstnané a potřebné je ale ze strany státu samozřejmý úkol, rostoucí nezaměstnanosti ale pasivní podpora těchto lidí nezabrání. Ministerstvo by proto mělo především hledat cesty, jak aktivní podporu zaměstnanosti upřednostnit před tou pasivní. Což se mu bohužel doposud nedařilo.

Aby se trh práce po měsících stagnace opět rozhýbal, bude třeba klást větší důraz především na kvalitní systém vzdělávání a rekvalifikaci zaměstnanců. Rezort práce a sociálních věcí musí soustředit pozornost na cílenou podporu udržení pracovních míst a zvýšení motivace a dovedností uchazečů na trhu práce. Mezi skupiny nejvíce ohrožené nezaměstnaností a tedy cílové skupiny, kterých by se opatření přijímaná MPSV měla týkat především, jsou mladí lidé, lidé v předdůchodovém věku a dlouhodobě nezaměstnaní.

Jako jednu z hlavních příčin selhávající politiky zaměstnanosti považuji ale nejen samotnou nečinnost rezortu, respektive Úřadu práce, ale i nedostatečnou výši finančních prostředků jdoucí na její podporu. Ta je financována ze státního rozpočtu, prostředky na ni vynaložené proto odrážejí současný stav našich veřejných financí. Prostředků se jednoduše nedostává. K větší podpoře APZ mělo dojít zejména v roce 2008 v době nástupu krize, bohužel se tak nestalo.

Změnit se musí také přístup jednotlivých úřadů práce, které by měly být ve své roli mnohem aktivnější. Jsem přesvědčen, že nástrojů aktivní politiky máme dostatek, problém je, že je ne vždy dostatečně a aktivně využíváme. V neposlední řadě musejí být prostředky určené na aktivní politiku zaměstnanosti efektivně a do posledního halíře čerpány.

Autor: Miroslav Jeník | úterý 12.3.2013 11:07 | karma článku: 6.02 | přečteno: 478x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Milan Šupa

Člověče otevři oči! Příroda k tobě promlouvá!

Existují lidé kteří tvrdí, že mechanismus fungování přírody je řízen určitým druhem vědomé inteligence. Že prostě vše, co se v přírodě děje se neděje jen tak samo od sebe. Stojí za tím inteligence a ta to spravuje.

25.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Libuse Palkova

Bylo soužití Židů a Arabů vždycky tak problematické?

Strašné události, ke kterým došlo v posledních dnech v Izraeli , vedou každého slušného člověka, kterému se hnusí násilí, k zamyšlení: Vždycky se muslimové s židy takhle nenáviděli?

25.7.2017 v 8:25 | Karma článku: 10.99 | Přečteno: 507 | Diskuse

Jana Slaninová

Nepřirozené věci: rodičovská práva gayů

Koutkem oka mi zaškubaly diskuze o tom, co je v přírodě a mezi lidmi přirozené či nikoli. Co vlastně my, zplozenci civilizace, víme o přirozenosti?

25.7.2017 v 8:08 | Karma článku: 22.18 | Přečteno: 825 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Gen. Poslední...a výborný

Gen je jako otisk v kůži navěky, těžko jizvu zamaskujeme. Využijeme-li možnost, i to se trochu dá. Jsou však otisky, které jsou požehnáním a jizva ozdobou. Gen je daný. Anebo vytvořený. Třeba Fero Fenič i Břetislav Rychlík to umí

25.7.2017 v 1:04 | Karma článku: 16.14 | Přečteno: 556 | Diskuse

Ladislav Jílek

Šarbel Machlúf

Většině lidí to jméno asi nic neříká. Je to poustevník, který žil v 19. Století v Libanonu. Je uctíván jako světec a dnes je jeho svátek.

24.7.2017 v 21:30 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 183 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 805
Ekonom a politik

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.