Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zabraňme vzniku ztracené a frustrované generace

27. 05. 2013 13:52:06
Vysoká míra nezaměstnanosti již nějaký čas trápí Českou republiku. V důsledku krize a celkového hospodářského útlumu není v ČR dostatek pracovních míst. O jedno pracovní místo se uchází až 30 nezaměstnaných. A jednou z nejvíce postižených skupin, která trpí důsledky krize, jsou pak mladí lidé.

Nezaměstnanost mladých Čechů v posledních letech plíživě, ale za to celkem spolehlivě roste. Na přelomu roku činila nezaměstnanost mezi mladými lidmi do 25 let věku již úctyhodných 18%. O tento problém se však nikdo nezajímá. Maximálně se zde píše o vysoké nezaměstnanosti mladých Španělů, Italů či Řeků. My se zatím navzájem ujišťujme, že nás se to netýká. Nemůžeme se mýlit více.

Český trh práce takhle vysoký podíl nezaměstnaných do 25 let věku nezná. S tímto problémem se potýkáme poprvé. Najednou zde máme generaci vzdělaných, ale nezaměstnatelných mladých lidí. Vzhledem k nekoncepčnímu přístupu ke vzdělání se však není čemu divit. Jako bychom si o to říkali.

Český trh práce je přesycen ekonomy různých kvalit, konzultanty a poradci na všechno a nic. Lidí s diplomem a teoretiků tak máme více než dost, ale těch, kteří by odvedli konkrétní práci, se nedostává. Stejně tak jako pracovníků s technickým vzděláním. A právě tento nepoměr mezi světem vzdělání a skutečným světem práce vede ke vzniku armády nezaměstnaných mladých a vzdělaných lidí. Dokud se nám nepodaří tyto dva světy přiblížit, tak se z místa nepohneme.

Moc na výběr nemáme. Mladí lidé představují naši budoucnost a nic neděláním pouze živíme jejich frustraci. Je třeba se zaměřit na tuto skupinu nezaměstnaných a přijít s konkrétními opatřeními tak, aby přechod ze studií do zaměstnání byl co možná nejplynulejší. Umožnit studentům získat praxi již při studiu jistě zní jako otřepaná fráze, ale opravdu nejlepším způsobem, jak se učit je dělat.

Za důležité pak považuji zacílit na ty nezaměstnané, kteří jsou bez práce po škole více než jeden rok. Jako reálné vidím poskytnout výhody firmám, kteří mladého a dlouhodobě nezaměstnaného člověka přijmou. Je třeba motivovat firmy, aby opět najímaly mladé pracovníky, investovaly do trainingových center a přijímaly studenty na internshipy a zkrácené úvazky. Mladé a nezaměstnané tak musíme prostřednictvím stáží, rekvalifikačních kurzů či částečných úvazků udržet, co možná nejblíže pracovnímu trhu. Mladý člověk, který dostane příležitost, bude jistě výkonným a loajálním zaměstnancem.

Zatím ještě stále platí, že nejnižší nezaměstnanost je mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi, ale ani diplom jakékoli barvy nebude do budoucna zárukou na získání pracovního místa. Jedině zmenšením propasti mezi vzdělávacím systémem a skutečnými potřebami trhu práce můžeme v boji s rostoucí nezaměstnaností mezi mladými lidmi uspět. Mladí lidé se musí opět stát atraktivní a žádoucí komoditou na trhu práce. Nikoli nezkušenou a nevyužitou pracovní silou s nejistou budoucností.

Autor: Miroslav Jeník | pondělí 27.5.2013 13:52 | karma článku: 16.03 | přečteno: 1222x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Milan Šupa

Člověče otevři oči! Příroda k tobě promlouvá!

Existují lidé kteří tvrdí, že mechanismus fungování přírody je řízen určitým druhem vědomé inteligence. Že prostě vše, co se v přírodě děje se neděje jen tak samo od sebe. Stojí za tím inteligence a ta to spravuje.

25.7.2017 v 15:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Libuse Palkova

Bylo soužití Židů a Arabů vždycky tak problematické?

Strašné události, ke kterým došlo v posledních dnech v Izraeli , vedou každého slušného člověka, kterému se hnusí násilí, k zamyšlení: Vždycky se muslimové s židy takhle nenáviděli?

25.7.2017 v 8:25 | Karma článku: 10.99 | Přečteno: 507 | Diskuse

Jana Slaninová

Nepřirozené věci: rodičovská práva gayů

Koutkem oka mi zaškubaly diskuze o tom, co je v přírodě a mezi lidmi přirozené či nikoli. Co vlastně my, zplozenci civilizace, víme o přirozenosti?

25.7.2017 v 8:08 | Karma článku: 22.18 | Přečteno: 825 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Gen. Poslední...a výborný

Gen je jako otisk v kůži navěky, těžko jizvu zamaskujeme. Využijeme-li možnost, i to se trochu dá. Jsou však otisky, které jsou požehnáním a jizva ozdobou. Gen je daný. Anebo vytvořený. Třeba Fero Fenič i Břetislav Rychlík to umí

25.7.2017 v 1:04 | Karma článku: 16.14 | Přečteno: 556 | Diskuse

Ladislav Jílek

Šarbel Machlúf

Většině lidí to jméno asi nic neříká. Je to poustevník, který žil v 19. Století v Libanonu. Je uctíván jako světec a dnes je jeho svátek.

24.7.2017 v 21:30 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 183 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 805
Ekonom a politik

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.