Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Stoura

Ekonomické rozhodnutí

Spíše než ekonomické rozhodnutí je to vítězství Gazpromu nad německým hospodářstvím. Protože jinak než plynem tuhle díru ve stabilitě energetiky těžko zatáhnou.

0/0
2.9.2012 19:02

radim36

No, je víc možností, jak to v Německu dopadne.

Nejpravděpodobnější je ta, že němci prostě budou mít znatelně dražší elektřinu a přesto častější výpadky nebo i jinak horší kvalitu. A s největší pravděpodobností se s nimi svezou i jejich sousedi. Zatímco elektřina v zemích vzdálenějších Německu anebo dokonce mimo Evropu bude znatelně levnější. Trochu to bude podobné tomu, jaká je ceny plynu nyní v Evropě a jaká je nyní v Americe.

A aby to bylo ještě zajímavější, tak cca 2 tisíce německých firem už odmítá platit ekologické příplatky za elektřinu a chce od vlády výjimku, aby mohli v Německu vyrábět jen z klasické takzvané "neekologické" elektřiny. ;-D

Momentálně je další vývoj zřetelný asi jen pro znalce všech německých detailů a navíc neovlivněného zelenou ideologií, může to dopadnout všelijak. Jako každý souboj, kdy se pere ideologie a realita.

0/0
1.9.2012 10:41

ftdolton

Njn,

čtu si přehled blogů, a hned si říkám: "Copak je to asi za b...?". Tak rozkliknu a vidím - poslanec - chachachachaaaa - za ODS - ooochochocho!!!

Je to tragédie, skutečně strašná tragédie pro tuhle zem ....

+1/0
29.8.2012 0:49

Pták vorel

Re: Njn,

No, nejsem příznivec ODS. Pravdou je, že dostávám kopřivku, když je "něco" z ODS. Ale kvůli tomu přece nebudu dehonestovat člověka, který má velice rozumný a fundovaný názor.

Jeho politické přesvědčení nemá s tím co říká (pokud říká pravdu - a to on říká) nic společného.

+1/0
1.9.2012 8:34

Jednoho krásného dne ...

aneb jak pejsek s kočičkou vařili dort

poslanci chtějí samozřejmě jen to nejlepší pro voliče, takže to vše naháží dohromady a pak se diví, že celek je tak nějak nestravitelný. a nebo z jiného úhlu pohledu, začneme od konce, ne? vymyslíme socialistické zákony a pak budeme čekat jak to vlastně dopadne (a chybu připíšeme kapitalismu). kdo si ještě myslí, že ten EU socialismus může vést k lepší společnosti, tak snad po příspěvcích těchto do sebe zahleděných "j"elit národa, začne procitat

0/0
28.8.2012 14:02

certik_bertik

fv

by mělo být rozprostřené po všech časových pásmech rovnoměrně, tím by vlastně žádná nestabilita sítě nevznikla

0/0
28.8.2012 12:50

karel_vvv

Záhada objasněna

Po přečtení tohoto příspěvku jsem se přestal divit, jaké zákony lezou z Parlamentu ČR.

Všechno je tragicky jasné.

Součástí kandidátních dokladů pro zápis na volební listinu by mělo být asi potvzení od doktora, že dotyčný není dementní. Ovšem to samé by mělo platit i pro voliče, který takové krasoduchy do sněmovny dostal.

Těším se na "kulturní revoluci" v německém podání. To bude legrace jako v Osvětimi, jinak to dopadnout nemůže.

0/0
28.8.2012 12:10

karel_vvv

Re: Záhada objasněna

A to jsem zanedbal tu prostou skutečnost, že ten dementní autor nějak neví, že je jistý rozdíl mezi bilionem v angličtině a bilionem v češtině. Myslel jsem, že tak slabomyslní jsou jenom novináři.

Prostě neuvěřitelné. Zbývá doufat, že zisk z fotovoltaického tunelu si poslanci dokázali spočítat lépe. Bude se jim hodit, až si jednoho krásného dne vezmeme přiměřené nástroje a spočítáme jim to zase my.

A hele, dneska by to šlo ...

0/0
28.8.2012 12:48

petrph

bravo a co to zkusit u nás?

tak jak píšete v poslední větě "Případný nový energetický model musí prokázat svoji ekonomickou životaschopnost, funkčnost a dlouhodobou udržitelnost.".

takže za 1) Zrušit povinný výkup energie z obnovitelných zdrojů. Jestli bude mít ČEZ a další distributoři a odběratelé zájem (třeba ve špičkách, v noci) tu energii vykoupit /a bude k mání), koupí, když ne, nechají být  být

za 2) Samozřejmě žádné státem nařízené výkupní ceny energie z obnovitelných zdrojů. Ceny smluvní.

Jak dlouho myslíte že by se takový "energetický model" u nás udržel? Měsíc? Půl roku? Než by se všechny ty foto-elektrárny a větrníky položily jako ekonomicky neudržitelné?

+2/0
28.8.2012 11:14

George.Camomile.blog.idnes.cz

Re: bravo a co to zkusit u nás?

Je to tak. A model, který autor nastínil, je energetickou a asi i ekonomickou sebevraždou. Nakonec to dopadne tak, že se narychlo postaví řada plynových elektráren a Gazprom se po..... radostí.

0/0
28.8.2012 11:56

radim36

Re: bravo a co to zkusit u nás?

Ty elektrárny se přece už staví. Staví se další uhelné elektrárny, na hnědé uhlím které v Německu ještě je a na černé uhlí, které se levně dováží z Austrálie a tuším Kolumbie. Ta výstavba začala už před 5 - 10 lety a akorát se kvůli vypínání jaderek urychlí.  Otázka je, jaké budou jejich technickoekonomické parametry, výkon versus složitost, investiční i provozní náročnost a množství poruch neboli kolik dnů v roce budou skutečně fungovat. Když si je Němci, kvůli zálohování výkonu z větrníků a fotovoltaiky objednali jako regulační, s možností měnit svůj výkon během jednotek minut. A když běžná parní turbína,  vyvinutá staletým vývojem a dneska fungující s vysokou spolehlivostí , umí měnit výkon pouze rychlostí několika hodin. Plynové jsou až další v řadě.

0/0
1.9.2012 10:32

jendazmoravy

Tohle má být vtip?

Přejete si, aby tohleto někdo bral vážně? Dovolím si přeložit Vaše pobožné nadšení do lidštiny. Vy prostě máte vznešenou ideu, nevíte kolik bude stát, ale oni Němci jsou tak bohatí, že to všechno rádi zaplatí, hlavně se nikdo nesmí ptát, kolik to bude.

A ty "lokální zdroje" - není to něco jako vysoká pec u každého domu v Číně za "kulturní revoluce"? Tím chtěl Mao vyrobit víc oceli než Amerika. Jak to dopadlo, víme.

0/0
28.8.2012 11:09

pavel 99

Re: Tohle má být vtip?

"... Jak to dopadlo, víme..."- zdá se že někteří (jako například autor článku), nikoliv.:-/

0/0
28.8.2012 16:50

Hellmoon

Ano ano

rozdrobením čez budou mít (v článku zmíněné) organizace šanci k lepší prosperitě.

0/0
28.8.2012 11:07

NTPT_POTRETI_ZAKAZANY

řekněte mi, jak si mohu decentralizovaně vyrábět energii sám

tedy myslím spolehlivou, ekonomicky výhodnou a vždy funkční.. tedy ne jen tehdy když fouká vítr a svítí slunko nebo mám náladu přikládat pd kotel ?

0/0
28.8.2012 10:54

strnadz1

Re: řekněte mi, jak si mohu decentralizovaně vyrábět energii sám

Hyperion ?

0/0
28.8.2012 11:02

NTPT_POTRETI_ZAKAZANY

Re: řekněte mi, jak si mohu decentralizovaně vyrábět energii sám

wtf ?

0/0
28.8.2012 11:21

vezu maso pro doktora Jacksona

Re: řekněte mi, jak si mohu decentralizovaně vyrábět energii sám

http://en.wikipedia.org/wiki/Gen4_Energy

0/0
28.8.2012 12:45

petrph

Re: řekněte mi, jak si mohu decentralizovaně vyrábět energii sám

Nenapsal jste k čemu by jste jí využíval. Mám dojem že nedávno byla reportáž o nějakém "slunečním městečku" kdesi v Německu či tam poblíž, kde to jakž takž lokálně funguje. S pomocí Eu dotací si tam postavili větrníky a slunečníky a kdesi cosi, takže to soukromou spotřebu jakž takž pokryje, přes den přímo, a na noc se jim dobijejí baterie. Čili to zvládnou. Pochopitelně, je to malé satelitní městečko, takže tam nemají žádný energeticky náročný průmysl, ani nemocnici, ani další objekty které by vyžadovaly větší a neustálý přísun energie...takže, takhle na malých marketingově vytvořených příkladech to funguje, ale založit na tom celostátní koncepci průmyslového státu je sebevražda.

0/0
28.8.2012 11:22

vezu maso pro doktora Jacksona

Re: řekněte mi, jak si mohu decentralizovaně vyrábět energii sám

Ostrovni system s fotovoltaikou a vanad-redoxovou baterii. Vyjde vas to pro rodiny domek baj voko na ctyri miliony. Pokud by jste chtel domek i vytapet tak jeste tak milion za velkokapacitni akumulator tepla.

0/0
28.8.2012 12:45

karel_vvv

Re: řekněte mi, jak si mohu decentralizovaně vyrábět energii sám

No moc pěkné, ale tohle zelené třeštění má, jako obvykle, pár chybiček. Třeba to, že vanadium-redox baterie obsahuje silnou koncentraci kyseliny sírové, kterou jiní zelení pitomci téměř znemožnili používat (děsím se okamžiku, kdy se dozvědí, že slabý roztok kyseliny sírové je i v olověných akumulátorech). Díky tomu je aplikací vanad-redox systémů jenom pár, ačkoliv se to vyvíjí již přes 30 let. Dále má tahle baterka poněkud problém s protonovou membránou - mnohem větší, než kyslíko-vodíkové palivové články. Díky všem těmto věcem to přes počáteční nadšení nevystoupilo dosud přes práh pokusných aplikací. Možná jednou - asi jako možná jednou budeme čerpat energii z potenciálu vakua.

I účinnost toho procesu nabíjení/vybíjení je nízká. To už mají větší účinnost systémy motor-setrvačník-generátor (což použila třeba NASA jako akumulátor raketoplánu). Stejně nesmyslná je třeba domácí výroba vodíku z vody elektrolýzou nebo tepelným katalytickým rozkladem.

0/0
2.9.2012 3:03

generál Failure

Dostal jsem nápad

na nový zákon :-) Každý, kdo chce kandidovat na poslance, by měl povinně napsat několik takových článků, ve kterých by předvedl svůj názor a svou míru informovanosti o aktuálních tématech. Jo, a ještě bych do volebního zákona doplnil možnost škrtat, ne jen kroužkovat.

+6/0
28.8.2012 10:54

NTPT_POTRETI_ZAKAZANY

Re: Dostal jsem nápad

kdo je to Generál Failure.... ? A proč čte můj disk C ?  ;-D:-):-):-)

0/0
28.8.2012 10:55ŽebříčkyRedakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.